Sākums Ķirbji

Habarda grupas ķirbji

Habarda ķirbju grupa ir šķirnes ar augstu želatīna saturu. Bez visām ķirbjos esošajām vielām un minerāliem, tajās ir ļoti daudz želatīna, kas tik ļoti vajadzīgs kauliem, nagiem un saistaudiem.

Šajos ķirbjos salīdzinoši maz ir sulas. To mīkstums ir dzeltenoranžs atkarībā no šķirnes, blīvs, atgādina olu dzeltenumu. Vēlams lietot svaigu, mizu kaltē un pulveri pievieno ēdienam. 

Šīs grupas ķirbji ir labi aklimatizējušies. Nākuši gan no Amerikas gan saulainās Itālijas un tomēr ik gadus dod labu ražu. Šķirne ilgi glabājas.

Butternut ķirbju grupa

Butternut grupas ķirbji ir siltumprasīgi, vidēji vēlīni, garstīgu ķirbji, audzējami uz siltas kaudzes, saulainā, vēlams, aizvēja vietā vai arī siltumnīcā.

Augļi ir garenas formas, tumši zaļi, vēlāk dzeltenbrūnu mizu. Trīs ceturtdaļas augļa, sākot no kātiņa, ir bez sēklotnes, tā atrodas ķirbja resnākajā galā.

Miza gluda, elastīga, mīkstums oranždzeltens, blīvs, salds ar arbūzam līdzīgu smaržu. Augsts organiskā želatīna un cietes saturs.

Izcilu garšu dāvās audzētājam par ieguldīto darbu. Lieliski sulās, salātos, svaigai lietošanai, cepti, dažādu ēdienu pagatavošanā. No šīs grupas ķirbjiem tiek vārītas labākās ķirbju marmelādes un ievārījumi, ceptas picas, par pamatni izmantotas ķirbju šķēlītes. Ilgi glabājas, nezaudējot garšas kvalitāti.

Uzgriezti pārklāj griezuma vietu ar želatīna kārtu un ķirbi iespējams saglabāt uzgrieztu svaigu līdz pat mēneša garumā (Tahitian, Butternut Muskata).

Ķirbji - dziedniecisko vielu koncentrāti

Šajā grupā ir mazi izteikti blīvi koncentrēti sarkanas krāsas augļu ķirbji ar oranžsarkanu mīkstumu.

Domāti veselības atjaunošanai, šlakvielu izvadīšanai no organisma.  Augli sadalot 5-6 daļās lietot svaigu, katru dienu vienu daļu.

Atšķirībā no sulu ķirbjiem, šajās šķirnēs visu veselībai nepieciešamo vielu daudzums ir ļoti koncentrēts. Mūsu apstākļos aug labi. 

 

Sulu - Salātu ķirbji

Sulu var izspiest no jebkura ķirbja. Sulu salātu ķirbju grupā ir ķirbji, kuri ieguvuši savu nosaukumu gadu desmitiem ilgā tautas atlases procesā ar tautā dotiem nosaukumiem, atlasot un liekot līdzības ar ķirbju izskatu.

Ar laiku šai ķirbju grupai pievienojušies no dažādām valstīm un kontinentiem nākušas šķirnes.

Ķirbji vairāk izmantojami salātiem, to konsistence ir sulīga, garša salda. Ķirbi iespējams žāvēt sukādēs, pievienot dažādiem ēdieniem, maizes cepšanā utt.

No Latīņamerikas ieceļojuši garenas formas ķirbji

Pieticīgas, agrīnas un ražīgas šķirnes. Zilais banāns aizmetās pirmais no visām šķirnēm. Šogad viena no lielākajām ražas atdevēm.

Salds, dzeltens, kraukšķīgs mīkstums. Ēdams svaigs un lielisks trauks pildīšanai.

Gareniski pārgriežot var cept cepeškrāsnī, var pagatavot saldo sacepumu ķirbī vai arī pikantu otro ēdienu oriģinālā traukā. Izstādēs augsti tiek vērtētas šo ķirbju garšas īpašības.

 

 

Riekstu ķirbji

Riekstu ķirbju grupai pieskaita ķirbjus ar blīvu, stingru, kraukšķīgu mīkstumu. (Tā saucamos graužamos ķirbjus).

Ķirbju mīkstums ir salds. Tas var būt graudains, kā arī blīvs. Garša atgādina riekstu kodolu garšu, dažiem ķirbjiem tā vairāk līdzinās burkānu konsistencei.

Šādi ķirbji labi garšo svaigi, nelielās formas ļauj tos izmantot cepšanai, pildīšanai. Ķirbja sula ir piesātināta, salda.

Krūmu kabači / vasaras ķirbji

 Šo grupu mēdz saukt arī par zīļveidīgiem ķirbīšiem jeb vasaras ķirbjiem.

Pie šīs grupas nosacīti var pieskaitīt gan krūmveida, gan stīgojošos ķirbjus/kabačus ar nelieliem apaļiem un zīļu formai līdzīgiem augļiem.

Augļu mīkstums ir bāli dzeltens ar riekstiem līdzīgu garšu. Augļiem ir mazs sulas saturs un tie ilgi glabājas.

Ļoti iecienīti kā cepamie podiņi to nelielā izmēra un skaistā mizas krāsojuma dēļ. Izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā, grillē, lieto kulinārijā u.c.

Indijas gurķis jeb lagerānija

Parasti aug un ražo labi laukā. Var apaudzēt sienas, žogus, zied baltiem ziediem, aug ļoti intensīvi. Jāgalotņo, jāizgriež liekie dzinumi.

Garšo kā kabacis. Lieto salātos un marinējumos nepieaugušus augļus.

Nobriedušiem augļiem ir dekoratīva nozīme. Labi nobriedušus augļus var izkaltēt, nokrāsot, un iznāk brīnišķīgi dizaina priekšmeti.

Ķirbji giganti

 Ķirbju grupa, kurā ietilpst īpaši lieli - ķirbji giganti.

Publikācijas

Jau ilgus gadus izsūtu interesentiem pa pastu ķirbjaugu, paprikas un dažādu tomātu šķirņu sēklas. Šī nodarbošanās kļuvusi par manu darbu. Tagad manas ar mīlestību audzētās sēklas sēj visos Latvijas novados. Vēlos pateikties pastāvīgajiem pasūtītājiem par uzticību un atzinīgiem vārdiem. Arī izstādes apmeklētāji krietni patukšojuši sēklu krājumus, taču šobrīd vēl iespējams iegādāties dažādu augu sēklas no turpmāk raksturotajām šķirnēm. 

Lasīt tālāk...

Sākums Ķirbji

Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, dba. Valid XHTML and CSS.