Sākums Ķirbji
Kailsēklu ķirbis - Baby bear

Ķirbju sēklu mīļotājiem ļoti noderīgs šķitīs kailsēklu jeb eļļas ķirbis. Tos Latvijā audzē jau no ļoti seniem laikiem. Pašus ķirbjus vairāk ieteicams uzturā lietot svaigus. To sēklas ir daudz vērtīgākas par citu ķirbju sēklām – tās satur vairāk kā 50 % ķirbju eļļu, kura iz neaizvietojams līdzeklis pret onkoloģiskām slimībām. Šo ķirbju sēklas ir bez čaumalām un tāpēc tās ir ļoti ērti lietot ēšanai, kā arī kā piedevas dažādiem ēdieniem. Kulinārijas izstrādājumiem var pievienot kafijas dzirnaviņās samaltu sēklu pulveri. Starp citu, ķirbju sēklas no sava dziedinošā viedokļa, ir daudz vērtīgākas par valriekstiem.  
Lai izaudzētu šādu ķirbji ir jāzina pāris lietas. Dažreiz audzēšana var neveikties tik labi, ja nezinām paris lietas. Sēklas, kurām nav čaumalas, kas tos aizsargā, iesētas aukstā un pārlieku slapjā augsnē, ilgi nedīgst.  Ja ziedēšanas laikā, augļi, no kuriem paredzēts iegūt sēklas, netiek pasargāti no saziedēšanas ar citiem ķirbjaugiem, no šādiem kailsēklu ķirbjiem izveidojas tikai un vienīgi mazvērtīgi jeb kā saka – lopbarības ķirbji. 
Kailsēklu ķirbju sēklas, dēstu audzēšanai, jāsēj sadiedzētas. Sēklu diedzēšanu veic 25 līdz 30 grādu siltumā. Sadiedzētas sēkliņas iesēj pāris centimetru dziļumā irdenā, trūdvielām bagātā augsnē. Sējiet tās dēstu audzēšanai piemērotos trauciņos.  

 

Publikācijas

Jau vairākus gadus tiek izsludināti konkursi par vislielāko ķirbi. Nākotnē šādu konkursu domājam izsludināt arī mēs – ķirbju izstādes organizētāji kopā ar Dabas muzeju. Tas tāpēc, ka izstāžu apmeklētāji izrāda palielinātu interesi par to šķirņu sēklām, no kurām varētu izaugt milzis. Tādas varētu būt vairākas šķirnes: ‘Meloņu’, ‘Šokolādes’, ‘Rīzenmelone’, ‘Kampermelone’, ‘Titāns’, ‘Big Max’, ‘Goliaš’, ‘Atlantic Gigante’ un citas. Svarīgas ir sēklas, taču tikpat svarīgi ir radīt ķirbim iespēju augt un augt. Nodrošināt apstākļus, lai barības vielas būtu pārpilnībā, siltuma un mitruma būtu gana, Augs regulāri jāpiebaro, augļi jānormē, sākumā atstājot divus, vēlāk – lielāko augli.

Lasīt tālāk...

Sākums Ķirbji

Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, dba. Valid XHTML and CSS.