Tomāti
Written by Mazdārziņš 2009, Edīte Seipule   

Lai arī manā kolekcijā ir vairāk nekā 100 dažādu tomātu šķirņu, katru gadu no sarkanajiem tomātiem stādu visvairāk iepatikušās. Lielaugļu tomātus, kas paredzēti sviestmaizēm: ‘Lotringas skaistuli’, ‘Delišes’, ‘Austrālijas tomātkoku’, sarkano un ‘Minajeva gigantu’, ‘Mašeņku’, ‘Galma tomātu’.

Konserviem un ilgākai glabāšanai izvēlos ‘Tarasenko’, ‘De Barao’, sarkano un brūno pipartomātu, ‘Maskavas delikatesi’, ‘Robinu Hudu’, ‘Lauvas sirdi’, ‘Japāņu trifeli’. Man ļoti patīk oranžie tomāti, tāpēc tie ieņem svarīgu vietu manā siltumnīcā: ‘Oranžie agrie’, ‘Samsons’, ‘Dāmu pirkstiņi’, ‘Oranžais gigants’, ‘Benatiko’, ‘Aladina lampa’, ‘Portugāle’, ‘Ananāsu’, ‘Oranžā sirds’, ‘Saldais ogu miljons’

Dzeltenie ‘Bicolor’ kopā ar zeltsvītraino pipartomātu un zeltaino ‘Feuerwerk’ ir draugu iecienīti un vienmēr tiek dāvināti. No dzeltenajiem vēl stādu ‘Lavīnu’, ‘Romu’, ‘Banānu’, ‘White Wonder’, ‘Gold Nugget’, ‘Citrongigantu’, ‘Annu German’. Skaistuma ziņā neatpaliek violetā ‘Rodstveņņica’, zaļais ‘Kivi’, svītrainie – ‘Zaļā zebra’, ‘Tigrella’.  

Pastāvīgi izmēģinu ko jaunu un tomēr turos pie pārbaudītām vērtībām. Audzēju stādus ar divām galotnēm, piederu pie lapu lauzējām. Uztinot uz šņores aiz ķekara, kas sācis veidot augļus, lapas neatstāju, bet izlaužu. Tomāta stādam 4–6 lapas ir tikai galotnē. Stādi ir pārredzami, labi ventilējas, mitrā laikā ātri nožūst, nebojājas, neslimo. Nemigloju, jo nav tādas vajadzības. Septembra sākumā vai vidū nogriežu visas lapas, atstājot galotni – ļauju tai augt, tad augs nedzen sāndzinumus. Ja laiks pieturas silts, nogatavojas arī augšējie, vēl ziedošie ķekari, stādi labi nožūst, siltumnīcā daudz gaismas, saule apspīd augus, un slimības tos neskar. Visgrūtāk ir sadalīt vietu skaitu siltumnīcā. Lai cik liela tā nebūtu, vienmēr pietrūkst kādam stādam. Vasarā tomātiem vajadzīga vēdināšana – neatkarīgi no laika apstākļiem siltumnīca jāvēdina, jāļauj nožūt mitrumam uz lapām, vajadzīgs sabalansēts un regulārs mēslojums un lapu izgriešana. Lūk, mana recepte labai un veselīgai ražai. Nogrieztās lapas un paduses 2–3 dienas atstāju uz takas, lai dezinficē siltumnīcu, tad apžuvušas savācu un lieku raudzējamā mucā. Tā reizi divās  nedēļās uztinu, izgriežu paduses un lapas un mēsloju ar lapu un mēslu raudzējumu.

Uz lauka stādu ‘Boni M’, ‘Gnom’, ‘Taimir’, ‘Beta’, ‘Cēsu agros’, ‘Gaujmalas’, ‘Katrīnu’.

Katru gadu augsnē iestrādāju mēslus, kūdru, pelnusu n raudzēto mēslojumu. Stādi ir veselīgi un ražo bagātīgi.

No rozā tomātiem katru gadu stādu ‘Savvaļas rozi’, ‘Dikļu’, ‘Rozā delikatesi’, ‘Ļeņingradas lielaugļu’, ‘Čio–čio–sanu’, ‘Vērša sirdi’, ‘Londonas karali’.

Un, protams, neaizmirstu ‘Morīšus’

 

Publikācijas

Jebkurš dārzkopis savā piemājas dārziņā mēģina audzēt ārstniecības augus, jo tie sevī nes lielu dzīvības spēku. Sanberiju (Solarum) šajā ziņā dēvē par ogu valdnieci. Tulkojumā -saules ogu valdniece, Kanādas mellene, mellene Forte. Sanberija ir viengadīgs, pieticīgs, salizturīgs, sausumizturīgs, intensīvi augošs augs, kas sasniedz divu metru augstumu. No viena krūma var novākt līdz 10 kg melnu, spīdīgu, ķirša lieluma ogu.

Lasīt tālāk...


Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, dba. Valid XHTML and CSS.