Sākums Publikācijas Zaļie draugi, kas nespēj aizbēgt
Zaļie draugi, kas nespēj aizbēgt
Written by Rūta Lipska, «Latvijas Avīze», 11. janvāris (2007)   

Jo ciešāks auga kontakts ar cilvēku, jo vairāk tas izstaro enerģiju, dod spēku.
Dārzkopības entuziastu kluba Dundagas nodaļas vadītājai Edītei Seipulei ir īpašas attiecības ar augiem un savs skatījums uz šo dzīvās dabas daļu.

Bez barošanas ir vajadzīga arī mīlestība

«Var augu aplaistīt, pabarot, un tas dzīvo it kā pats par sevi. Bet enerģiju no tā var saņemt tikai tad, ja velta uzmanību, mīlestību,» tāda ir viena no Edītes atziņām.

Šajā ziņā ir gan prasīgāki, gan neitrālāki augi. «Pelargonijai man nav jāpieskaras, bet pie orhidejām pienāku divreiz dienā, un saikne ar tām ir daudz ciešāka,» stāsta Edīte. Viņa uz augiem skatās kā uz sev līdzīgiem — arī tāpēc, ka nopietnas slimības laikā izjutusi to spēku, bet ikdienā tie sagādā ļoti daudz prieka. «Augi palīdz atslābināties, tā ir cita harmoniska pasaule, kurā iespējams ieiet,» saka dārzkope. «Es tos apmīļoju ar acīm, domās sarunājos. Augs tevi var uzrunāt, un tu pēkšņi sajūti, ko viņam vajag, kāda palīdzība nepieciešama, piemēram, kāds parazīts uzmeties. Reizēm neesmu to laikus redzējusi, tad atvainojos. Ja esi vientuļš, sarunu partneris un uzklausītājs var būt augs. Vajag tikai paskatīties savādāk, kā uz līdzīgu.»
Ir telpaugi, kuri mūs neizskaidrojumu iemeslu dēļ pievelk, tie mums liekas skaisti, nepieciešami mūsu telpai, bet cits, šķiet, atgrūž, lai gan zinām, ka tas ir derīgs un interesants. Dārzkope uzskata, ka augiem piemīt atšķirīga enerģija un izjūtas, patīk vai nepatīk konkrētā istabas puķe, stāds vai krūms, ir saistītas ar to, vai kopēja un auga enerģija saskan. Ir augi, ar kuriem arī Edīte nevar sadzīvot. Lai gan uzskata, ka katrā mājā jābūt mājas svētībai, viņa no tās ir atsacījusies, jo izjūt disharmoniju.
Saka, ja cilvēks nomirst, arī puķes aiziet bojā. Tā notika, nomirstot viņas vecmāmiņai, atminas Edīte. Augs nesaņem agrāko mīlestību, un zūd tā dzīves jēga, un tas tikai norāda uz ciešo saikni starp augu un kopēju.

Augs — tā ir atbildība

Likumsakarīgs ir arī Edītes uzskats par atbildību augu izvēlē un kopšanā. «Lai kādu augu mums gribētos, ir jādomā, vai varēsim radīt viņam nepieciešamos apstākļus. Augs ir dzīvs, tikpat kā kaķītis, bērniņš. Puansetijas nepērku, jo tās man divreiz gāja bojā. Arī mazās miniatūrrozītes ne, dēlam trauma vēl tagad, jo viņam uzdāvināja un augs nomira. Es sevi žēloju un, pirms sniedzos pēc kāda auga, pārdomāju, jo negribu pārciest zaudējumu. Dzīvnieks var aiziet prom, kaķis kādreiz tā dara, bet augs ir pilnībā atkarīgs no mums visas savas dzīves garumā. Tā ir atbildība,» viņa saka.
Pirms iegādes jāuzzina, kāda ir augam nepieciešamā temperatūra, gaisa mitrums, lai mēs apsvērtu, vai varam to nodrošināt, un tikai tad var lemt par pirkumu. «Esmu pierimusi savā izmēģināšanas kārē, jo, redzot, kā augs lēnām mirst, es pārdzīvoju. Arī palmu iegādājos tikai tad, kad apsvēru, ka telpā ir nepieciešamā gaisma.»
Pārlieku kaprīzus augus Edīte cenšas neaudzēt, viņasprāt, arī pieticīgās pelargonijas ir ļoti skaistas. Vajadzīga mazāka piepūle, tās audzējot, bet prieks ir tāds pats.

Ziemā aiz loga orhidejas un citronkoks

Tas gan nenozīmē, ka cilvēks, kas bruņots ar informāciju par attiecīgo augu, nevar izmēģināt sekmes tā audzēšanā. Edītei liels prieks ir par orhidejām, jo viņa neticēja, ka to kopšana izdosies tik veiksmīgi. Pirmo stādiņu viņai uzdāvināja, un tagad ziemās, kad visapkārt balti sniega klajumi, «Amaļos» uz palodzes stāv mēnešiem ilgi uzplaukuši fantastiski ziedu taureņi.
Edītei vienmēr ir patikusi mirte. Kad mammas audzētais augs aizgāja bojā, viņa dabūja jaunu stādiņu no kaimiņiem un nolēma īstenot kādu puķu veikalos noskatītu ideju — veidot apaļas formas krūmiņu uz garāka stumbriņa. Tāpēc, izvēloties slaiku spraudenīti, viņa tam nobraucīja lapas, atstājot tikai galā tādu kā pušķīti. Pagājušajā vasarā tas tika trīs reizes apgriezts, lai izveidotos apaļā forma. Lai gan ar katru gadu krūmiņš augs lielāks, tas jau tagad izskatās ļoti jauks kā maza zaļa bumbiņa.
Tāpat kā daudziem citiem puķkopjiem, Edītei ir svarīgi, lai telpaugi būtu arī praktiski izmantojami. Tāpēc viņai uz palodzes zied jūras sīpols un krāšņi saaugušas zelta stīgas — ar tām Seipuļu ģimene ārstē sāpošus kaklus. Jau gadiem Edītes ģimene lieto paši savas lauru koka lapas. Tas ir ļoti pieticīgs augs.
Daudzas istabas puķes viņa pavasarī nes uz siltumnīcu un vēlāk iekar podiņos vai novieto podos laukā, piemēram, fuksijas, nokarenās pelargonijas, krāsainas nātrītes, arī leduspuķes, eņģeļtaures. Tās istabā tikai pārziemo.
«Amaļu» mājās brīnišķīgi zied un smaržo arī citronkoks, tepat Latvijā potēts un izaudzēts. Pagājušajā gadā Seipuļu ģimene nobaudīja pirmo citronu pēc pusgada gaidīšanas īpašā tējas dzeršanas ceremonijā. Šogad augļu būs vēl vairāk. Citronkoku atdāvināja kolēģe, jo viņas dzīvoklī bija par siltu, augs meta nost lapas.
«No ārzemēm ieved ļoti daudz stādu un to sēklas, kas mūsu platuma grādiem un klimatam nav piemēroti, — gan dārzā neizziemo, gan istabās aiziet bojā. Taču atkārtoti to, kas neizdzīvo, nav jēgas mēģināt ieaudzēt,» uzskata Edīte.

 

   Uzziņai: EDĪTES SEIPULES ATZIŅAS

  • Ievestie augi ir radināti pie barības šķīdumu lentes, un mājās tiem nepieciešams ilgs adaptācijas periods.

  • Pēc nopirkšanas telpaugus pārstāda lielākos podos ar trūdvielām bagātā augsnē un pakāpeniski sāk tos mēslot ar pašu gatavotu zaļmēslojumu, papildus dodot īpašas vielas, ja nepieciešams. Sākumā gan augiem nepieciešams kāds rūpnieciski ražots piebarojamais līdzeklis, līdz tie pierod pie dabiskās sistēmas.

  • Zaļmēslojumam vasarās pieliek pilnu mucu ar tomātlapām, nātrēm un citām nezālēm un pāris spaiņus pakaišu kopā ar vistu mēsliem. Ļauj kādu nedēļu izrūgt. Vēlāk, katru dienu laistot, pievieno litru uz 10 – 15 l ūdens. Tas ļoti patīk eņģeļtaurēm, fuksijām un arī citiem augiem.

  • Augu nedrīkst dāvināt kā atvainošanos. Tikai no sirds dāvinātas puķes krāšņi ziedēs.

 

Publikācijas

Apaļi, ovāli, iegareni, ar cepuri galvā pie akmeņu krāvuma zālienā gozējas pussimts dažādu šķirņu ķirbju. Arī krāsu toņi visdažādākie – dzelteni, gaišāki un tumšāki zaļi, oranži, sarkanīgi. Mūsu ciemošanās reizē Dundagas Amaļos saimniece Edīte Seipule bija paspējusi novākt apmēram pusi no šīs vasaras audzējuma.

Read more...

Sākums Publikācijas Zaļie draugi, kas nespēj aizbēgt

Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, dba. Valid XHTML and CSS.